Skip to main content

Hemşire

01 Mart 2021 tarihinde resmi olarak Almanya’da onaylanan ve yürürlüğe alınan kanun; sağlık çalışanlarını Almanya’da ikametini hedeflemektedir.

Almanya Göçmenlik Yasası’nın Almanca dil becerisini belgelemek ve Almanya dışı bir ülkede alınmış diplomanın denkliğini almak üzere iki önemli kriteri vardır.

HR-IBC olarak Almanya’da sağlık sektöründe çalışmak isteyen kişiler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Siz de ister 4 yıllık lisans mezunu, ister sağlık meslek lisesi mezunu olun Alman sağlık sistemine dahil olmak istiyorsanız size rehberlik etmekten kıvanç duyarız.

Dil Eğitimi

Öncelikle; tarafımıza başvurma noktasında herhangi bir dil şartı yoktur.
HR-IBC olarak tarafımızla imzalanan sözleşmenin akabinde danışanlarımızın Almanca dil eğitimi almaya başlaması gerekmektedir.
HR-IBC nin yürüteceği resmi işlemler süresince (yaklaşık 4 ay) Türkiye’de en az A2 seviyesine kadar Almanca öğrenmeniz her anlamda işinizi kolaylaştıracaktır.
Alman çözüm ortaklarımız ve danışan arasında sözleşme imzalanma koşulu olan A2 dil seviyesi için gereken eğitim desteği konusunda HR_IBC üzerine düşen sorumlulupu yerine getirecektir.
A2 seviyesindeki Almanca dil sertifikasını hak edilmesinin ardından danışanlar ile Alman çözüm ortaklarımız arasında online iş mülakatı gerçekleştirilecektir.
Bu 4 aylık süre zarfında danışanlarımız dil seviyesini B1 seviyesine yükseltmelidir. Bu konuda HR-IBC danışanlarına gerekli desteği vermektedir.
Mesleki tanınma için B2 dil seviyesi zorunludur. Bu noktada gereken destek çözüm ortağı tarafından sağlanmaktadır.

Vize İşlemleri

Almanya’da hemşire olarak çalışma talebiyle tarafımıza başvuru yapılıp, istenilen evrakların iletilmesinin ardından HR-IBC olarak, vize işlemleri tarafımızca başlatılır. Vize dosyanız şirketimizce hazırlanacak olup tüm işlemler eksiksiz olarak yerine getirilecektir.

Denklik Almak

Almanya’da çalışma vizesi alabilmenin temel koşullarından biri de mesleki denkliği almaktır. Denklik almanın bürokratik süreleri eyalete, mezun olunan bölümlere göre farklılık gösterebilmektedir. Denklik prosedürleri 4 ile 6 ay arasında değişkenlik göstermektedir.
Lisans mezunu veya sağlık meslek lisesi mezunu hemşireler eğer yeterli seviyede dil bilgileri yoksa yardımcı-asistan hemşire olarak işe başlamaktadır. Dil yeterlilik seviyeniz yeter koşulu sağladığında ve denkliğiniz alındıktan sonra deneyim ve uzmanlık alanınıza göre mesleki unvanınız da zaman içerisinde değişiklik gösterecektir.

İş Danışmanlığı

Alman çözüm ortaklarımızın ilettiği iş ilanları tarafımızca sürekli güncellenerek danışanlarımızın bilgisine sunulur. Karşılıklı onay alınan pozisyonlar için prosedür tarafımızca başlatılır. Bu kapsamda HR-IBC alman çözüm ortakları ve danışan arasında sağlam bir köprü görevi kurmaktadır.

Başvur
whatsapp