Skip to main content

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Başvuru Yapılır?

www.hr-ibc.com sayfasından form doldurarak veya HR-IBC’yi arayarak başvuru yapılabilir.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Sağlık sektörü, Bilişim Teknolojileri ile profesyonel sürücü statüsünde bulunan üniversite diploması veya mesleki yeterlilik belgesi olan herkes başvuruda bulunabilir.

Diploma tek başına yeterli midir?

Meslek ile ilgili diploma, mesleki yeterlilik belgesi gibi bir belge gereklidir. (Bununla birlikte  iş tecrübesi de istenmektedir. Örneğin: Hizmet dökümü, referans yazısı, staj belgesi)

Denklik Belgesi Nasıl Alınır?

Denklik almak yeni göç yasasındaki vize için gereken koşullardan biri olmakla birlikte bunun yanı sıra Denklik prosedürleri 4 ile 6 ay sürmektedir.

Almanca Dil Şartı Gerekli Midir?

Almanya Federal Hükümet tarafından çıkarılan Göç Yasası’na göre Almanya’da çalışabilmek için icra edilecek meslek dalı için asgari düzeyde yeterli olacak Almanca Dili Eğitim seviyenizi tamamlamış (A1, A2, B1, B2, C1) ve Almanya tarafından tanınan Dil Yeterlilik sınavlarında ( Goethe, Telch vb.) başarılı olmanız gerekmektedir.

HR-IBC olarak adaylara hem yüz yüze hem de online olarak Almanca Eğitimleri verilmektedir.

Aday dilerse kendi imkanları ile eğitimlerini tamamlayacağı gibi, dilerse de HR-IBC aracılığıyla da eğitimlerini tamamlayabilir.

B2 seviye Almanca Sertifikası Olanlar Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

  • İstenilen belgeler eksiksiz olarak tamamlandıktan ve gerekli tercüme, apostil vb süreçler tamamlandıktan sonra başvuru yapılır.
  • Çalışma Vizesi tarafımızca alınır.
  • Artık Almanya’ya işe hazır bir şekilde gitmeniz için süreç başlar.

Sözleşme Yapılıyor Mu?

Tüm danışanlarla ve kurumlarla karşılıklı güven ortamı için sözleşme yapılmaktadır. Başvuru şartlarını karşılamanız durumunda sizden bilgi ve belgeler talep edilmektedir.

Sözleşme Süresi Ne kadar?

İş sözleşmeleri sektöre göre değişiklik gösterebilir. İş sözleşmesi genel olarak 24 aylık yapılır ve bu sürenin sonunda tarafların onayı ile birlikte sözleşmeniz yenilenir.

Çalışma Şartları Nasıldır?

Alman vatandaşları ile aynı çalışma şartlarına sahip olunacaktır; çalışma saatleri, saatlik ücret ve diğer sosyal haklarınız yapılacak olan resmi iş sözleşmesi ile net olarak güvence altında olacaktır.

Almanya’da Çalışırken Nasıl Eğitim Alınır?

Almanya’da çalıştığınız süre boyunca uyum sağlamanız ve çalıştığınız kurumlarla bir arada olarak Alman kültürü ve temel yasalar hakkında bilgi sahibi olurken aynı zamanda kamu ve sosyal alanda uyulması gereken temel kurallara dair yaşayarak bilgi sahibi olursunuz.

Danışmanlık Ücreti Ödenecek Mi?

Danışmanlık ücreti alınmamaktadır.

Vize Nasıl Alınır?

Başvuru sonrası Almanya’ya gitmek için çalışma vizesi ile ilgili tüm süreçler tarafımızdan yönetilir.

whatsapp